معاون اداره ورزش ورامین مطرح کرد:
نقش تاثیرگذار فرهنگ و ورزش بر جامعه
تاریخ انتشار : آذر ۱۵, ۱۳۹۴ ۹:۲۱ ب.ظ
 
معاون اداره ورزش و جوانان شهرستان ورامین با اشاره به نقش فرهنگ در تاثیرگذاری جامعه گفت: فرهنگ را می‌توان یکی از مهمترین مقوله‌های ساختاری از لحاظ اجتماعی در بخش رفتاری و گفتاری نام نهاد. علیرضا فرجی در گفت‌وگو با خبرنگارندای وارنا با اشاره به نقش فرهنگ در تاثیرگذاری جامعه اظهار داشت: فرهنگ را می‌توان یکی […]
 نقش تاثیرگذار فرهنگ و ورزش بر جامعه

معاون اداره ورزش و جوانان شهرستان ورامین با اشاره به نقش فرهنگ در تاثیرگذاری جامعه گفت: فرهنگ را می‌توان یکی از مهمترین مقوله‌های ساختاری از لحاظ اجتماعی در بخش رفتاری و گفتاری نام نهاد.

علیرضا فرجی در گفت‌وگو با خبرنگارندای وارنا با اشاره به نقش فرهنگ در تاثیرگذاری جامعه اظهار داشت: فرهنگ را می‌توان یکی از مهمترین مقوله‌های ساختاری از لحاظ اجتماعی در بخش رفتاری و گفتاری نام نهاد، چراکه این امر منجر به شناخت عوامل محیطی خواهد شد.

وی گفت: در هر جامعه‌ای وجود فرهنگ ریشه در پیشینه آن منطقه دارد که آداب و سنن نقش اساسی را در ایجاد ساختار آن ایفا می‌کند، بر این اساس عوامل پیشگیرانه در چگونگی شکل‌گیری و هدف‌گذاری، مهمترین رکن برای پربار کردن فرهنگ یک منطقه یا کشور محسوب می‌شود تا جایی که اگر شهری دارای یک فرهنگ غنی باشد این احتمال می‌رود با نادیده گرفتن و رها کردن مقولات مهم در این زمینه به صورت نامحسوس، آن رویکردی که در گذشته پیش روی قرار گرفته بود از بین رفته یا جای خود را به ساختار جدید تحویل دهد.

معاون اداره ورزش و جوانان شهرستان ورامین افزود: در مقابل نیز ممکن است فقر فرهنگی در هر جامعه‌ای نمایان است که باید در این خصوص آسیب شناسی را ملاک عمل قرار داد و با تدوین راهکارهای مناسب در رفع آن کوشا بود، اما اگر در این خصوص شرایط بر نبود این مقوله مهم حس شود باید با ایجاد شرایط و فراهم کردن زمینه‌های کارآمد بر تقویت آن کوشا بود، چراکه با نادیده گرفتن این مهم ممکن است آینده با خطری جدی مواجه گردد و دیگر نتوان شرایط را به گذشته بازگرداند.

این فعال فرهنگی عنوان کرد: حال باید از منظری دیگر به جامعه و ساختار نگریست که در این ارتباط باید شرایط، مکان، زمان و افراد را مورد بحث و بررسی قرار داد، در این مقوله جوامع به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم خواهند شد که یک کشور یا استان در قالب بزرگ و شهر یا بخش نیز در قالب‌های کوچک گنجیده می‌شود که نقش فرهنگ در این دو ساختار قوانین و قاعده‌های خود را طلب می‌کند.

فرجی اشاره کرد: اما جوامع کوچک‌تری به شکل ارگان، اداره و یا نهاد وجود دارند که به صورت درون سازمانی می‌توانند نقش فرهنگ سازی را در میان عوامل به منصه ظهور گذارند، دانشگاه یکی از نهادهایی است که دارای پتانسیل فراوانی برای ایجاد ساختار فرهنگی می‌تواند باشد که نقش آن در پیش برد اهداف بی‌بدیل خواهد بود.

معاون اداره ورزش و جوانان شهرستان ورامین ادامه داد: حال تعریف فرهنگ را میتوان از لحاظ اجرایی به صور مختلف تعریف کرد و به صورت جزئی به آن پرداخت، بر اساس تعاریف موجود؛ جامعه شناسی، رفتارشناسی، گفتار و آنچه که ساختار در برگیرنده موارد فوق در میان افراد است و از آن طریق و با اجرای قوانین رفتاری می‌توان به سمت و سوی ساختن یک فرهنگ غنی حرکت کرد را می‌توان فرهنگ نام برد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین پس از گفتاری هرچند جزیی به مواردی که براساس طرح‌های پیش‌بینی شده با توجه به شرایط، زمان و مکان موجود اشاره خواهیم داشت که نقش و تاثیرگذاری دانشگاه‌ها در پیشبرد اهداف می‌تواند از جمله شاخصه‌های اصلی در بعد گفتاری این مقوله باشد.

نقش و تاثیرگذاری دانشگاه‌ها در پیشبرد اهداف

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها با طرح‌ریزی قوانینی که مندرج در دستورالعمل‌های مرکز خواهد بود می‌توانند اقدام به امضا تفاهم نامه با اداراتی همچون ورزش و جوانان، بنیاد شهید و امور ایثارگران و آموزش و پرورش و دیگر نهادها کند، در این بخش مرکز می‌تواند نسبت به پذیرش قهرمانان ورزشی و عوامل فرهنگی تاثیرگذار با تخفیف ویژه اقدام و اطلاع‌رسانی کند یا این‌که خانواده‌های شهید و ایثارگر را برای ثبت‌نام پذیرا باشد.

معاون اداره ورزش و جوانان شهرستان ورامین بیان داشت: بر این اساس و با هماهنگی اصحاب رسانه می‌توان در راستای اطلاع‌رسانی موارد مذکور قدم برداشته و دانشگاه مورد نظر را از لحاظ عملکرد به شرایط مطلوب در این زمینه رهنمون ساخت.

برگزاری مسابقات فرهنگی _ مذهبی

وی ادامه داد: با توجه به نیاز مبرم جوامع امروزی به‌ویژه نسل جوان، دانشگاه با برگزاری همایش‌های فرهنگی ـ مذهبی نقش بسزایی در پیشبرد اهداف ایفا مینماید که در این ارتباط برنامه‌هایی از قبیل برپایی جشنواره شعر، مقاله‌نویسی، خاطره‌نویسی، تفسیر، اجرای نمایش، چاپ نشریه، کتاب‌خوانی، آسیب‌شناسی، قرآن‌شناسی، مذهب‌شناسی و بسیاری موارد دیگر در این راه قدم گذارد.

برگزاری مسابقات ورزشی

این فعال ورزشی جنوب‌شرق تهران گفت: ایجاد فضاهای سالم ورزشی در میان اقشار دانشجو علاوه بر احراز سلامتی جسم، باعث شادابی روح و روان نیز می‌شود، در این راستا برانگیختن حس رقابت منجر به تکاپو جوانان خواهد شد که می‌توان با برنامه‌ریزی و همکاری با اداره ورزش و جوانان شرایط را برای مسابقات ورزشی و همگانی در سطوح مختلف پایه‌ریزی کرد و مسابقات میان دانشجویان مقاطع مختلف در رشته‌های مورد نظر، پیاده‌روی دانشجویی، برپایی مسابقات همگانی از قبیل طناب‌کشی، دارت و … از جمله برنامه‌ها خواهد بود که این امر به استعدادیابی که سرانجام آن قهرمان پروری خواهد انجامید.

پایه‌ریزی همایش‌های تخصصی

فرجی در پایان گفت: در این خصوص می‌توان همایش‌هایی از قبیل گردهمایی‌های دانشجویی برای گفتمان دانشجویی، مناظره با مسئولان مربوطه و دیگر موارد را مدنظر قرار داد تا بتوان با وجود ایجاد چنین ساختاری در راه پیشرفت در تمام زمینه‌ها گام برداشت.

کد مطلب: 314
Print This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *