هشدار برای رتبه نخست نشست زمین در جهان
تاریخ انتشار : مهر ۲۲, ۱۳۹۸ ۱۲:۴۵ ق.ظ
 
فرونشست زمین در ورامین استان تهران كه مسئولان می گویند با سالانه 36 سانتیمتر نشست، رتبه نخست جهان را از آن خود كرده آنقدر حاد شده كه رفته رفته درحال نزدیك شدن به مناطق مسكونی شهری در این شهرستان و نیز خط سراسری راه آ هن مشهد- تهران است.
 هشدار برای رتبه نخست نشست زمین در جهان

پدیده فرونشست زمین در ورامین موضوع تازه ای نیست؛ از چند سال پیش خبرهای آن منتشر شده و هر روز در زمین های كشاورزی این شهرستان شكاف های عمیقی به وجود می آید، آبخوان ها نابود می شود و كشاورزی بدون آب در معرض نابودی قرار می گیرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا از ورامین اگر در سال های گذشته از پدیده فرونشست به عنوان عارضه ای نادر در زمین های كشاورزی این شهرستان یاد می شد ولی امروز اغلب مردم بویژه كشاورزان دشت ورامین ( شهرستان های ورامین، پیشوا و قرچك) آن را در زندگی خود حس و با چشم خود ایجاد شكاف های عمیق و طولانی را مشاهده می كنند.
طی سال های اخیر به دلیل برداشت های بی رویه آب از سفره های زیرزمینی شكاف های عمیقی در دشت ورامین به وجود آمده و بسیاری از زیرساخت های شهرستان های ورامین و پیشوا از جمله تیرهای برق، دیواره های دامداری ها، میله های چاه ها و كانال های انتقال آب از بین رفته است.
شكاف های ایجاد شده در زمین های كشاورزی روستای معین آباد پیشوا و ابردژ ورامین تا آنجا ادامه یافته كه كشاورزی در این زمین ها امكان پذیر نیست و پر كردن چاله های ایجاد شده با خاك نیز نمی تواند جلوی پیشروی آن را بگیرد.
فرونشست زمین در منطقه ابردژ ورامین تا نزدیكی راه آهن سراسری تهران – مشهد امتداد یافته و ادامه این روند می تواند خطرات پیش بینی نشده ای را برای قطارهای عبوری از این مسیر هم به وجود آورد.
گرچه این فرونشست ها تاكنون زمین های كشاورزی را تحت تاثیر قرار می داد و به دلیل دور بودن از مناطق مسكونی خطری برای ساكنان مناطق مختلف دشت ورامین به همراه نداشت اما این بار بروز پدیده فرونشست در روستای’ تقی آباد شهرستان’ ورامین زنگ خطر فرونشست زمین در نزدیكی شهر را به صدا درآورده و اگر امروز برای آن چاره ای اندیشیده نشود ممكن است فردا هیچ اقدامی برای پیشروی این پدیده نتوان انجام داد.

**ورامین رتبه نخست فرونشست در جهان
معاون فنی اداره كل محیط زیست استان تهران گفت: شهرستان ورامین با سالانه ۳۶ سانتیمتر نشست زمین رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده است.
مهرداد كتال محسنی هفته گذشته در جلسه مشترك استاندار تهران با صاحبان صنایع و كشاورزان ورامین اظهارداشت: برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی در دشت ورامین باعث بروز پدیده فرونشست شده است.
وی افزود: حد مجاز برداشت آب از سطح آب های زیرزمینی براساس استانداردهای موجود ۴۰ درصد مخزن است در صورتی كه امروز میزان برداشت آب از منابع قابل استحصال تا ۱۲۰ درصد رسیده كه نتیجه آن بروز پدیده فرونشست زمین های دشت ورامین است.
این مسئول تأكید كرد: اگر امروز برای رفع این مشكل و جلوگیری از افزایش میزان برداشت چاره ای اندیشیده نشود در آینده نه چندان دور از اثرات منفی فرونشست زمین در دشت ورامین كل استان متأثر می شود.

**برداشت بی رویه و تهدید آب كشاورزی
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان ورامین نیز برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی را عامل مهمی در نابودی كشاورزی این شهرستان اعلام كرد.
محمد حسین تاجیك به خبرنگار ایرنا گفت: كمبود منابع آبی در دشت ورامین باعث شده از ۸۰ هزار هكتار زمین قابل كشت تنها ۳۷ هزار هكتار زیر كشت انواع محصولات زراعی و باغی رود.
وی اظهارداشت: كمبود منابع آبی باعث شده برخی افراد سودجو بیش ازحد مجاز نسبت به استحصال آب از منابع زیرزمینی اقدام كنند كه این امر باعث خالی شدن آبخوان از آب شده و در اثر آن زمین نشست كند.

**۱۰۳۲ چاه آب غیرمجاز در ورامین
رئیس امور آب شهرستان ورامین نیز از وجود یك هزار و ۳۲ چاه آب غیرمجاز در شهرستان ورامین خبر داد.
احد داودی به خبرنگار ایرنا گفت: اكنون هفت هزار و ۱۷۰ حلقه چاه آب مجاز در سطح شهرستان ورامین وجود دارد كه از این تعداد چاه سالانه ۱۲۴ میلیون متر مكعب آب تخلیه می شود.
داودی تصریح كرد: به منظور جلوگیری از برداشت بی رویه آب از ابتدای امسال تاكنون ۷۰ حلقه چاه غیرمجاز در ورامین پر شده است.
وی از نصب كنتور هوشمند بر روی چاه های آب به عنوان راهكار مهم در جلوگیری از استحصال بی رویه آب از سفره های زیرزمینی یاد و بیان كرد: نصب كنتور هوشمند زمینه نظارت دقیق برای پیشگیری از برداشت بی رویه از منابع آبی را فراهم می كند.
رئیس امور آب ورامین گفت: از ابتدای امسال تاكنون ۱۵۰ حلقه چاه به كنتور هوشمند مجهز شده است.
ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ كیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

کد مطلب: 6987
Print This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *