۵۰۰ ميليارد تومان زمين پارك جنگلي قرچك بازپس گرفته شد
تاریخ انتشار : مهر ۱۴, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۳ ب.ظ
 
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيرداري شهرستان هاي ورامين و قرچك اعلام كرد: بيش از 34 هكتار از زمين هاي پارك جنگلي قرچك به ارزش 500 ميليارد تومان بازپس گيري و سند مالكيت دولتي براي آنها صادر شد.
 ۵۰۰ ميليارد تومان زمين پارك جنگلي قرچك بازپس گرفته شد

در منطقه زيباشهر قرچك، در مجاورت فرمانداري اين شهرستان بوستاني جنگلي واقع شده كه با وسعتي بالغ بر ۳۴ هكتار از جمله بزرگترين فضاهاي سبز شهرستان هاي جنوب شرق استان تهران محسوب مي شود.
اين پارك جنگلي كه در سال هاي اخير با خاكسپاري دو شهيد گمنام به يكي از مناطق مهم فرهنگي، گردشگري و زيارتي تبديل شده در سال ۱۳۶۲ پس از موات اعلام شدن توسط حاكم شرع، با درخواست استانداري تهران و فرمانداري شهرستان ورامين كه آن زمان قرچك بخشي از آن محسوب مي شد به شهرداري قرچك براي احداث پارك جنگلي واگذار شد.
اما سال ۱۳۸۹ با طرح دعوي از سوي برخي اشخاص دستگاه قضا حكم به قلع و قمع اين زمين ها به نفع مالك صادر و شهرداري قرچك را به پرداخت ده ها ميليارد تومان محكوم كرد.
حال پس از سال ها و با اجراي طرح كاداستر ( صدور سند تك برگ دولتي ) اين زمين هاي ملي بار ديگر به نفع دولت مصادره و براي آنها سند صادر شد.

** ارزش زمين ها ۵۰۰ ميليارد تومان است
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيرداري ورامين در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت: با بازپس گيري زمين هاي پارك جنگلي قرچك بيش از ۵۰۰ ميليارد تومان از بهترين زمين هاي شهرستان قرچك به نفع دولت سند خورد.
احمد فدايي افزود: سال ۱۳۶۲حاكم شرع بخشي از زمين هاي زيباشهر قرچك را موات اعلام كرد و در سال هاي ۶۳ و ۶۴ با هماهنگي استانداري تهران و فرمانداري وقت شهرستان ورامين اين زمين ها به شهرداري قرچك واگذار شد تا در آن درخت كاشته و به بوستان جنگلي تبديل شود.
وي اظهارداشت: در سال هاي اخير برخي سودجويان با هدف دست اندازي به زمين هاي موات، عليه شهرداري طرح دعوي كردند كه دستگاه قضا سال ۸۹ با وجود حكم حاكم شرع عليه شهرداري رايي مبني بر قلع و قمع و پرداخت دهها ميليارد تومان خسارت صادر كرد.
فدايي تأكيد كرد: بر اساس رأي زمين هاي موات، اسناد مالكيت حقيقي و حقوقي در زمين هاي مورد نظر باطل است لذا منابع طبيعي شهرستان هاي ورامين و قرچك اقدام به اخذ سند مالكيت پارك جنگلي به نمايندگي از دولت جمهوري اسلامي به نام سازمان جنگل ها و مراتع كشور كرد و با تثبيت اراضي موات در بانك كاداستر و اخذ سند مالكيت، دست سودجويان از اين زمين ها كوتاه شد.
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان هاي ورامين و قرچك گفت: با توجه به اينكه دولت جمهوري اسلامي مالك اين زمين ها است حكم قلع و قمع پارك جنگلي قرچك قابل اجرا نيست.

**احقاق حق دولت در اولويت است
رئيس اداره راه و شهرسازي شهرستان هاي ورامين و قرچك نيز بازپس گيري زمين هاي دولتي را اولويت امور اعلام كرد.
مجتبي صادقي در گفت وگو با خبرنگار ايرنا گفت: زمين هاي داخل حريم محدوده شهر بر اساس ماده ۱۰ قانون زمين شهري به نمايندگي از دولت تحويل اداره راه و شهرسازي مي شود.
وي افزود: زمين هاي محدوده پارك جنگلي قرچك به مساحت مجموع ۶۲ هكتار در سال ۱۳۶۲ توسط هيأت هفت نفره موات اعلام كه باتعامل مسكن و شهرسازي، منابع طبيعي و ثبت اسناد، سند مالكيت به نام دولت صادر شد.
صادقي گفت: براي ۳۴ هكتار بخش جنگل كاري شده به نام سازمان جنگل ها و مراتع و مابقي به نام سازمان ملي زمين و مسكن به نمايندگي از دولت سند صادر شده است.
شهرستان قرچك با ۲۷۰ هزار نفر جمعيت در۳۰ كيلومتري جنوب شرق تهران واقع شده است.

کد مطلب: 6929
Print This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *